Jak przestać porównywać się do innych

Niemal każdy z nas na pewnym etapie życia ma ten jeden destrukcyjny nawyk – porównywanie się z innymi. Porównujemy domy, pracę, telefony, samochody, relacje, pieniądze, pozycję społeczną i tak dalej.

Jedyne co ten nawyk robi to tworzenie w nas negatywnego nastawienia. Może to również odzwierciedlać nasze zachowanie. Więc co powinniśmy zrobić? Jak możemy pozbyć się nawyku porównywania?

Jeśli się nad tym zastanawiasz te trzy poniższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne.

Zrozum, że nigdy nie wygrasz, jeśli nie przestaniesz porównywać

Niezależnie od tego, co robisz, ile wysiłku w to wkładasz czy jak bardzo się starasz, zawsze będzie ktoś, kto jest lepszy od ciebie lub ma więcej niż Ty.

Oczywiście możesz czuć się dobrze, kupując nowy smartfon, który jest lepszy od tego, który ma Twój kolega. Wkrótce jednak znajdziesz kogoś, kto ma telefon lepszy od Twojego. Więc zrozum, że porównywanie jest daremne.

Im więcej życzliwości tym lepiej.

Być może nigdy nawet sobie tego nie wyobrażałeś, ale sposób, w jaki zachowujesz się w stosunku do innych, ma również wpływ na to, jak myślisz o sobie. Jeśli masz zwyczaj ciągłego krytykowania i oceniania innych, są duże szanse, że będziesz często krytykować i oceniać siebie, nawet jeśli nieświadomie.

Staraj się pomagać innym i bądź dla nich milszy, a automatycznie nauczysz się być milszy dla siebie.

Zacznij skupiać się na pozytywnych rzeczach w życiu. Tych, które pozytywne są w Tobie i tych, które widzisz w innych. Im bardziej zaczniesz dostrzegać dobre rzeczy w innych i w sobie, stopniowo przestaniesz porównywać i będziesz wieść szczęśliwsze i bardziej zadowolone życie.

Jak Ty radzisz sobie z porównywaniem się do innych?

Innym przychodzi to bez problemu...

Jeśli miałbyś porównywać się do innych musiałbyś doskonale znać ich aktualną sytuację życiową i całe tło ich życia. Dopiero wiedząc co przeszli, z czym było im łatwiej a z czym trudniej i z czym się zmagają można byłoby wyciągnąć jakieś wnioski.

A tak się nie da. I dotyczy to tak samo umiejętności jak i wyglądu. Jeśli chcesz porównywać się do kogoś, kto wygląda jak 100 milionów dolarów to weź pod uwagę ile pracy w to wkłada i porównaj ją do ilości pracy, jaką wkładasz w swój wygląd Ty.

Porównywanie samego efektu jest okłamywaniem samego siebie. A okłamywanie samego siebie jest brakiem do siebie szacunku. Nie rób tego.

Porównuj się tylko ze sobą

Zamiast porównywać się z innymi, lepiej będzie, jeśli rozwiniesz nawyk porównywania się ze sobą. Usiądź wygodnie i zastanów się, jak bardzo się rozwinąłeś, ile w Twoim życiu się zmieniło i jak mocno przybliżyłeś się do osiągnięcia celów.

Ten nawyk pomoże Ci rozwinąć życzliwość, uznanie i wdzięczność wobec siebie, gdy zauważysz, ile zrobiłeś i zdasz sobie sprawę ze wszystkich przeszkód, które pokonałeś. Poczujesz się lepiej jednocześnie nie czując się gorzej w stosunku do innych.

Dobrym pomysłem będzie uczynienie tego nawykiem. Spędź kilka minut w każdy weekend na zapisaniu, co w minionym tygodniu osiągnąłeś, o ile przybliżyłeś się do swoich celów życiowych, czego się nauczyłeś itp.

Ta cecha wymaga jednak ciągłej pracy nad poczuciem własnej wartości. Bo kiedy zrobisz porządek ze sobą, nie będziesz widział sensu w porównywaniu się w ten toksyczny sposób z innymi.

Dołącz do wyzwania już dziś

Poczucie własnej wartości to klucz do realizacji czegokolwiek w życiu.

Bez niej wszystkie nasze działania są sabotowane…przez nas samych.

Jeśli czujesz, że Twój wewnętrzny krytyk gada do Ciebie zbyt często i zbyt głośno to znak, że czas nauczyc się jak go uciszyć.

Zbuduj poczucie własnej wartości i pokochaj siebie w 30 dni podczas wyzwania #ZnaczyszWięcej.

>> Kliknij tutaj i poznaj szczegóły. <<