Dlaczego powinieneś traktować błędy jak lekcje zamiast powody do żalu?

„Żałuję, że nie przykładałem się bardziej na zajęciach, do tej pory awansowałbym o wiele wyżej”.

“Gdybym tylko mógł cofnąć czas i uniknąć błędów, które doprowadziły do ​​upadku mojej firmy”.

“To dlatego, że nie traktowałem jej poważnie, odeszła i teraz jest w ramionach innego mężczyzny”.

Życie pełne żalu.

To tylko kilka przykładów żalu, którego niektórzy z nas odczuwają na co dzień. OK, być może nie jesteś w miejscu, w którym chciałbyś być. OK, może zbliżasz się do 40 lat i nadal nie znalazłeś swojej drogi i balansu w życiu. Ale czy to znaczy, że musisz ciągle bić się za przeszłe niepowodzenia i błędy? Nic podobnego! I jak powiedział kiedyś Richard Branson

„Nie nauczysz się chodzić według zasad. Uczysz się działając i przewracając się”.

Porażki czy lekcje?

Słynny cytat Roberta Kiyosakiego „Nie marnuj dobrego błędu, ucz się na nim” ma na celu zachęcenie ludzi, by nie zatracali się w żalu, ale raczej uczyli na własnych błędach. Te odczucia wspiera Albert Einstein, który powiedział, że jeśli nigdy nie popełniłeś błędu, to nigdy nie spróbowałeś czegoś nowego. To znaczy, gdybyś nie zawiódł, skąd wiedziałbyś, że byłeś źle przygotowany? A gdybyś dostał tę pracę, skąd wiedziałbyś, że twoje umiejętności są nieco w tyle?

Patrz inaczej

Sposób, w jaki postrzegasz błąd, określi, jak szybko się ogarniesz i pójdziesz dalej. Błąd jest bramą do lepszego poznania siebie. Teoria i praktyka są zupełnie inne, a popełniając błędy, możesz dowiedzieć się, jak bardzo jesteś kompetentny i jak daleko możesz się posunąć. Pomaga to lepiej się przygotować. Jak powiedział Napoleon Hill, „każda przeciwność, każda porażka, każdy ból serca niesie ze sobą ziarno równej lub większej korzyści”.

Zaakceptowanie popełnionego błędu i pójście dalej jest lepsze niż analiza i ponowna analiza sytuacji. Życie pełne żalu jest tym samym, co szaleństwo, które Albert Einstein zdefiniował jako robienie tego samego w kółko, ale oczekiwanie innych rezultatów. Prawda jest taka, że ​​jeśli jesteś bystry, nie powtórzysz już tego samego błędu. To naturalne, że popełniamy błędy i się na nich uczymy.

Lekcja życia

„Jeśli żyjesz długo, popełnisz błędy. Jeśli jednak zrozumiesz i nauczysz się na błędach, będziesz lepszym człowiekiem. Ważne jest to jak radzisz sobie z trudnościami, a nie jak to na ciebie wpływają. Najważniejsze to nigdy się nie poddawać i nigdy nie rezygnować ”. – Bill Clinton.

Z tego cytatu byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych widać, że nikt nie jest odporny na błędy. Różnica między mądrym a zwykłym człowiekiem polega na tym, że ten pierwszy akceptuje błąd i się z niego uczy, podczas gdy drugi będzie nim pochłonięty i będzie żył w żalu. Dobrze widać to w popularnym cytacie Winstona Churchilla: „Wszyscy ludzie popełniają błędy, ale tylko mędrcy uczą się na swoich błędach”. Błędy należy postrzegać jako odskocznię i otwieracz oczu, a nie barierę dla sukcesu lub szczęścia.

Perspektywa ma znaczenie

Ok, więc tkwisz po kolana w długach, twój partner dał ci papiery rozwodowe, Twoja firma została zlikwidowana i jeszcze tracisz dom. Jednak nic nie pozostaje na zawsze. Nawet najsilniejsza burza w końcu mija, tak jak światło dzienne w końcu świeci po najciemniejszej nocy. Wytrzyj łzy, ogarnij się, wstań i zmierz się z życiem.

„Doświadczenie to po prostu nazwa, którą nadajemy naszym błędom”. – Oscar Wilde

I na koniec chciałbym zachęcić Cię do kontynuowania i ciągłego wpatrywania się w cel. Pamiętaj, Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, powiedział: „Dobrze jest świętować sukces, ale ważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę lekcje porażki”.